Zagadnienia poprawnej polszczyzny w mowie i piśmie rozwijane są w szkole podstawowej. Dzieci poznają różne formy wypowiedzi, uczą się pisania podstawowych tekstów. Wraz z dorastaniem potrzeba jednak spójności z jakąś ideą lub nawet samą ideologią. W rozwijaniu własnej tożsamości pomaga niewątpliwie poznanie nurtów literackich, zmieniających się na przestrzeni wieków, co niewątpliwie zawiera seria książek ”Oblicza epok”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

 

 

Jakie epoki powinien znać drugoklasista szkoły średniej?

 

oblicza epok 2.1 (nie zwlekaj z zakupem – szybka wysyłka i tani asortyment)” oraz ”Oblicza epok 2.2” to podręczniki z zakresu podstawowego i rozszerzonego do nauki języka polskiego dla uczniów drugiej klasy liceum i technikum. Zarówno pierwsza, jak i druga część obejmuje epoki takie jak: preromantyzm, romantyzm, pozytywizm. Wiedza przedstawiona jest w nawiązaniu do tego, gdzie we współczesności jeszcze te nurty literackie się przejawiają.

 

 

Jakie przygotowanie do matury dają wymienione pozycje?

 

Jasno skonstruowane polecenia w “Obliczach epok 2. 1“, pozwalają w łatwy sposób ”wejść” w zagadnienie danej epoki. Na końcu każdego tekstu literackiego są zadania dotyczące analizy i interpretacji danego utworu oraz pojęcia kluczowe z nimi związane. Czasami nawet pojawiają się zadania, aby nastolatkowie sami stworzyli swój tekst w oparciu o główne idee epoki. W odpowiednich miejscach w książce znajduje się także sekcja Przypomnij sobie, która przypomina odpowiednie wiadomości, pozyskane w szkole podstawowej. Pochylając się nad uczniami autorzy umieścili szereg tekstów współczesnych, doskonale znanych młodzieży, które w znaczącym stopniu ułatwiają zrozumienie studiowanej epoki. Temat powtórzeń został opracowany w postaci mapy myśli, aby treści w nim zawarte były łatwiej przyswajalne.

 

 

Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, w skrócie WSiP

 

Jest to polskie wydawnictwo naukowe założone już w kwietniu 1945 roku w Warszawie przez Ministerstwo Oświaty, lecz pod inną nazwą niż obecnie. Pod współczesną nazwą występuje od 1974 roku, tworząc podręczniki dla szkół podstawowych, zawodowych i ponadpodstawowych. Wydawnictwo cały czas podąża za duchem czasu, coraz bardziej unowocześniając swoją ofertę w materiały cyfrowe, które znacznie ułatwiają uczenie się i nauczanie, o czym świadczy również wspomniana publikacja “Oblicza epok 2.1“.